Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Çocukların diş ve ağız sağlığı için uygun alışkanlıklar edinmesi, genel sağlığın temel bileşenleridir. Ağız bakteriler için bir üreme alanıdır. Vücudun sindirim ve solunum yollarına giriş noktasıdır. Doğru çocuk diş ve ağız bakımı, bakteri düzeylerini sağlıklı tutmada, oral enfeksiyonları, diş çürümesini ve diş eti hastalıklarını önlemede kritik bir rol oynayabilir.

Yaşa Göre Çocuklarda Diş ve Ağız Sağlığı Bakımı

4-24 Ay

Erken yaşta tüm öğünlerden sonra bebeğinizin ağzını ve diş etlerini nemli bir bezle temizleme alışkanlığına sahip olmak önemlidir. Çocuğunuzun dişini temizlemek için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın. Küçük çocuklar için ayrıca bezelye büyüklüğünde küçük florlu olmayan diş macunu kullanmalısınız.

Bebeğinizin ilk diş muayenesi de ilk dişlerinin çıkmasından altı ay sonra yapılmalıdır. Bu ilk ziyaretten sonra, altı aylık düzenli kontroller, uygun diş gelişimi ve ağız sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır.

2-4 Yaş

İki yaşına geldiğinde çocuğunuz florlu diş macunu kullanmaya başlayabilir. Bu diş çürümelerini önlemeye yardımcı olacaktır. Daha bağımsız hale geldikçe, çocuğunuzu dişlerini kendi başlarına fırçalamaya teşvik etmeli ve sonunda ağızlarının düzgün bir şekilde temizlendiğinden emin olmalısınız. Çocukların ağız bakımını eğlenceli hale getirmenin birkaç yolu vardır. Örneğin, dişlerini fırçalarken:

Kendi diş fırçasını veya çocuk diş macunu seçmelerine izin verin.

Bir diş fırçalama şarkısı seçin.

Dişlerini fırçaladıktan sonra gerçekleşen eğlenceli bir aktivite ekleyin.

İyi bir örnek oluşturmaya yardımcı olmak için dişlerinizi çocuğunuzla aynı anda fırçalayın.

5-7 Yaş

Dişlerini fırçalarken çocuğunuzu denetlemeye devam edin. Dişleri bağımsız olarak fırçalamak için gereken el becerisi bu zaman aralığında gelişecektir. Henüz yapmadıysanız, fırçalama ve diş ipi kullanımlarını sabah ve gece rutininin bir parçası haline getirin. Bu yaşta çocuklar bebek dişlerini kaybetmeye başlar ve kalıcı dişleri çıkar. Bu da evde ki çocuk ağız bakımını daha da önemli hale getirir.

8 Yaş Üzeri

Bu aşamada çocuğunuz oldukça bağımsızdır, dişlerini kendi başlarına fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı öğrenmiştir. Doğru fırçalama ve diş ipi kullanmaları için gerekli eğitimi aldıklarından emin olmak için çocuğunuzu her seferinde denetleyin. Ayrıca sağlıklı gıdalara teşvik edebilirsiniz. Dişlerde çürüğe neden olan şekerli ve asidik gıdaların tüketimini en aza indirebilirsiniz.

Diş ve Ağız Sağlığı Bakımı İpuçları

Çocuğunuzun diş fırçasını 6 ayda bir değiştirin.

Çocuğunuzun sağlıklı beslendiğinden emin olun ve şeker alımını azaltmaya çalışın.

Çocuğunuza tütün ürünlerinden uzak durmanın önemini anlatın.

Çocuğunuz diyabetliyse veya tükürük akışını azalttığı bilinen bir ilaç kullanıyorsa, ağız sağlığına özellikle dikkat edin.

Her altı ayda bir düzenli olarak diş muayenesi planlayın.


 

İLETİŞİME GEÇ

Randevu & İletişim

Randevu almak için aşağıdaki iletişim formu ve telefon numaraları üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

  • Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00
  • Cumartesi 09:00 - 14:00
Whatsapp üzerinden ulaşın
+90 533 048 22 15

Formu Doldur

İsteklerinizi ve sorularınızı biledirmek için formu doldurabilrisiniz.