(GUMMY SMILE) Diş Etinin Fazla Görünmesinin Kişide Yarattığı Kaygılar Nelerdir?

(GUMMY SMILE) Diş Etinin Fazla Görünmesinin Kişide Yarattığı Kaygılar Nelerdir?

 

 

Gummy smile, gülümsediğinizde üst dişlerin bağlı olduğu dişetinin fazla görünmesi nedeniyle oluşan estetik bozukluktur ve gülüş estetiği üzerinde de olumsuz bir etki yaratmaktadır. Dişetinin fazla görünmesi söz konusu olduğunda bireyler, genellikle kendilerini içe kapanık hissetmekte ve gülümsemelerinin çekici olmadığını düşünmektedirler. Bir sağlık problemi doğurmasa da, gummy smile, bu kişilerin gülümsemeleri konusunda kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olmaktadır. Gülümserken dişetinin fazla görünmesinden hoşnut olmayan birçok yetişkinden biriyseniz, artık tedavi edilebilir olduğunu bilmek sizi rahatlatacaktır.

Özellikle gülümserken göze çarpan dişetinizin fazla görünmesi özgüveninizi etkileyebilir ve beyaz dişlerinizi sergilemenizi engelleyebilir. Gülümsemenin çekiciliği hem estetik hem de algı ile ilgilidir. Bireyler gülümsemelerinden mutsuz oldukları için estetik diş tedavisi arayışındadırlar. Dişetlerinin çok belirgin olduğunu ve dişlerinin çok küçük göründüğünü düşünürler. Gummy smile, bir kişinin kendini güzel hissetmemesine yol açabilir. Dişetinin fazla görünmesi bir insanın yaşamdan, konfordan ve esenlikten zevk almasını etkiliyorsa, bu konuda tedavi desteği almasının zamanı artık gelmiştir.

Gummy smile, bir algı meselesidir ve bu nedenle kişiden kişiye değişecektir. Ancak, dört milimetreden fazla diş eti dokusunun göründüğü bir gülümseme genellikle dişetinin fazla görünmesi olarak algılanmaktadır.

Gummy smile’ın belirlenmiş bir tanımı yoktur ve esas olarak algılamaya dayalıdır. Aslında, bireylerin algısı iki milimetre veya daha az oranda dişetinin göründüğü gülümsemeleri daha çekici olarak nitelemektedir. Bu durum kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Bazı uzmanlar kadınların yaklaşık % 14'ünde ve erkeklerin % 7'sinde dişetinin fazla görünmesi probleminin göze çarptığını öne sürmektedir.

Diş, dişeti dokuları ve üst çene oranlarının birbiriyle uyumlu olmadığı durumlarda, dişeti fazla görünmektedir. Üst dudağın konumu da önemli rol oynar. Gummy smile şu faktörlerin bir kombinasyonudur: dişetinin görünme miktarı, üst dudağın uzunluğu ve hareket derecesi, dişlerin boyutu ve şekli, üst çenenin ve dişlerin kafatasına göre dikey pozisyonu. Bu sayılan nedenlerle gülümserken dişeti estetik olarak fazla algılanacaktır.

Dişetinin fazla görünmesinin de bazı nedenleri vardır, ancak en yaygın olanları: farklı nedenlerle dişetlerine kıyasla küçük yapıda olan dişler, çok kısa bir üst dudak, gülümserken çok fazla dişeti dokusunun belirdiği hiperaktif üst dudak, uzun veya genişlemiş dişetleri ve üst çenenin aşırı büyümesi gibi sıralanabilir.

Gummy smile görünümünü oluşturan nedenlerin hepsi; gülümseme estetiğinizi belirleyen dişler, dudaklar, çeneler veya dişetleri ile ilişkilidir. Her şey orantı ve konumlandırma ile ilgilidir. Gülümseme bir bileşkedir ve bu yapının bir parçasında mevcut olan farklılık, gülümsemeyi etkileyebilecektir. Çoğu durumda, dişetinin fazla görünmesinin arkasındaki durum genetiktir, bu nedenle bunu önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Ama tedavi edilerek gummy smile görünümden kurtulabilirsiniz.


 

İLETİŞİME GEÇ

Randevu & İletişim

Randevu almak için aşağıdaki iletişim formu ve telefon numaraları üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

  • Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00
  • Cumartesi 09:00 - 14:00
Whatsapp üzerinden ulaşın
+90 533 048 22 15

Formu Doldur

İsteklerinizi ve sorularınızı biledirmek için formu doldurabilrisiniz.