Protez Dişler Kimlere Yapılmalıdır Ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Protez Dişler Kimlere Yapılmalıdır Ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Protez dişler, eksik doğal dişlerin yerini alması için diş hekimleriniz tarafından oluşturulan yapay dişler ve diş etleridir. Diş eti hastalığı, diş çürümesi veya yüze alınan herhangi bir darbe nedeniyle doğal dişlerinizi kaybettiyseniz, eksik dişlerinizin yerine takılacak protez dişler görünümünüze ve sağlığınıza fayda sağlayacaktır. Protezler; tam veya kısmi olabilir, yani üst veya alt diş eti hattındaki tüm dişlerin yerini doldurabilir veya eksik olan birkaç tanesinin yerine konulabilirler. Eksik dişlerin yerini almak ve boşlukların neden olduğu potansiyel sorunları ortadan kaldırmak için diş etlerine sıkıca oturtulurlar.

Eksik dişlerin bıraktığı boşluklar, yeme ve konuşma ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bir diğer sorun ise, eksik bir dişin bıraktığı boşluk, her iki taraftaki dişlerin daha fazla zorlanması anlamına gelmektedir. Bu boşluk, yiyecekleri çiğnemenizi ve ısırmanızı etkileyecektir. Çünkü boşluğun yanındaki dişler, buraya doğru eğilebilir, üst ve alt dişlerin ısırma şeklini değiştirebilirler. Bu durum daha sonra gıdanın boşluğa dolmasına, diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olabilecektir.

Doğru takılmış protez dişlerin konuşmayı iyileştirme, yeme yeteneklerini ve özgüveni artırma gibi sayısız faydası vardır. Ayrıca yüzünüzün zamanla sarkmasını önlemeye yardımcı olabilir ve kalan dişlerinizin korunmasını sağlayabilir. Bu protezler, ihtiyacınıza göre ağzınıza uyacak şekilde özel olarak tasarlanacak ve mevcut dişlerinizle görsel olarak eşleşecektir. Eksik dişleri değiştirmenin üç ana yolu vardır:

Kısmi Protez Dişler:

Sadece bir ya da birkaç dişin eksik bıraktığı diş boşluklarını doldurmak için tercih edilmektedir. Bu protezler, diş eti hattının üzerine sıkıca oturtulur ve çıkmasını önlemek için genellikle kalan sağlıklı dişlerinin etrafına tutturulur. Hepsi plastik veya metal ve plastik karışımı olabilir. Her iki tipte de takma dişi ağzınızda tutmanıza yardımcı olacak klipsler yer alacaktır.

Kalıcı olarak sabitlenmeyen protezler, temizlik ve uyku esnasında kolayca çıkarılabilir.

Komple Protez Dişler:

Tam protezler, tüm doğal dişlerinizin yerine geçen protezlerdir. Dişler çıkarılıp ve dişeti dokusu iyileşmeye başladıktan sonra yapılan komple diş protezleri, yaklaşık sekiz ile on iki hafta sonra ağız içine yerleştirilmeye hazırdır. Fakat bu süre içinde dişsiz kalmanızı önlemek için ağzınıza uygun geçici dişler oturtulacaktır.

Ağzınızda kalan dişlerin sağlık durumuna göre sizin için en uygun protez diş türü seçilecektir.

İmplant Destekli Diş Protezleri:

Diş implantları tarafından çeneye sabitlenmiş diş protezleridir. Bir ya da birkaç dişin eksik olması halinde kullanılır. Ağızda bulunan sağlıklı dişlere zarar verilmeden yapıldığı için oldukça güvenilir sonuçlar vermektedir.

Diş Protezlerinin Bakımı Nasıl yapılmalıdır?

Başlangıçta diş protezlerine alışmak zor olsa da zamanla uyum gösterilir. Bu süreçte uyurken de dahil olmak üzere protez dişleri her zaman takmanız önerilmektedir.

Dişlerinize alıştıktan sonra gece protezlerinizi çıkararak uyumak, diş etlerinizi rahatlatacaktır. Protezler bu süreçte nemli tutulmalıdır; ıslak pamuk ya da su dolu bir kabın içine konulabilir. Bu protezinizin kurumasını ve şekil değiştirmesini önleyecektir.

Tüm protez dişler, tıpkı normal dişler gibi günlük olarak temizlenmelidir. Takma dişler, yapay dişlerden oluşsa da bakteriler, plak ve tartar üzerlerinde birikebilir; sağlıklı diş ve diş etlerinize zarar verebilir. Sabah akşam dişlerinizi uygun bir diş macunuyla fırçalamanız önerilmektedir.

Temizlenmemiş protez dişler, ağız sağlığınızı bozabilir. Çıkarılabilir diş protezleriniz için protez temizleme tabletlerinden de faydalanabilirsiniz.

İLETİŞİME GEÇ

Randevu & İletişim

Randevu almak için aşağıdaki iletişim formu ve telefon numaraları üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

  • Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00
  • Cumartesi 09:00 - 14:00
Whatsapp üzerinden ulaşın
+90 533 048 22 15

Formu Doldur

İsteklerinizi ve sorularınızı biledirmek için formu doldurabilrisiniz.